NABBA The 1st and the Original Competitive Bodybuilding Association

2018 NABBA Results

Please click on a region below to view results

Results For NABBA Scotland 14th April 2018
\\
**1st Timers**
1, Craig Smith
2, Sean Courtney
3, Adam Grygiel
\\
**Juniors**
1, Joshua Salmond
2, Santiago Saloana
\\
**Novice**
1, Darren Watson
2, Donald Lawson
3, Kevin Halford
\\
**Miss Bikini**
1, Nicole Savage
2, Alia Gilbert
3, Stefi Trenova
\\
**Toned Figure Novice**
1 Selina Cumming
2, Emily Martin
3, Jessica Henderson
\\
**Masters Over 40**
1, Chris Vekgo
2, Brian Greenhalgh
\\
**Masters over 50**
1, Joe Buchannan
2, Tom Devers
3, Alan Carnegie
\\
**Toned Figure**
1, Mirren Sinton
2, Helen Stafford
3, Danielle Halliday
\\
**Men's Sports Shorts**
1, Kirk O'Brian
2, Shoab Boyka
3, Adam Watt
\\
**Men's Classic Physique**
1, Oylan Manson
2, Jamie Maxwell
3, Tomaz Chaszczyski
\\
**Trained Figure**
1, Karen Gibson
2, Emma White
3, Alison Stien
\\
**Athletic Figure**
1, Lesleyanne hall
2, Lynn Halliday
3, Coral Burgess
\\
**Mr Class 3**
1, Wojtek Imbiorkievicz
2, Neil Binnington
3, Andy Scott
\\
**Mr Class 2**
1, Ross Alexander
2, Robert Bradley
\\
**Mr Class 3**
1, Alex Szantai
\\
**Overall Winner**
1, Wojtek Imbiorkievicz
NABBA Northern Ireland 2018 top 6 results
** indicates invitation to the Britain Finals
\\
**Masters over 40**
1st - Kyle Vauls **
2nd - Alan Magill**
3rd - Martin Monaghan
4th - Ivan Moore
5th - Paul McElhinney
\\
**Masters over 50**
1st - Brendan Surgenor**
2nd - Robert Irvine**
\\
**Juniors**
1st - Ben Gardiner**
2nd - Matthew Miller**
\\
**Men's Classic Bodybuilding**
1st - Tony Connolly**
2nd - Mark McKaegney**
3rd - Sam Smyth
4th - Maciek Borc
5th - Marcin Gicgier
\\
**Mens Sports Shorts **
Junior - 1st Jake McKeown **
Open - 1st Matthew McCullough**
2nd - Niall Doherty**
3rd - Aaron Deery
\\
**Miss Toned Figure 'Novice'**
1st - Rachel Orr **
2nd - Bea Borkowska**
3rd - Lauren Todd
4th - Justyna Wysocka
5th - Natalie Lavery
6th - Vilma Narkute
\\
**Miss Bikini**
1st - Rebecca Murphy**
2nd - Erika Durdikova**
3rd - Carolyn Dorrian
4th - Eimear Kerr
5th - Danielle Mullally
\\
**Miss Bikini o35 **
1st - Michelle Daley**
\\
**Miss Toned Figure**
1st - Emilia Robb**
2nd - Paula Sharpe**
3rd - Carly Magill
4th - Levi Kane
5th - Jill Mooney
\\
**Miss Athletic Figure **
1st - Emma Quinn**
2nd - Monika Olszewska**
3rd - Stephanie Dickey**
4th - Roberta Henry
5th - Victoria Gallagher
\\
**Miss Trained Figure**
1st - Nikki Beattie **
2nd - Alison O'Leary**
3rd - Cathy Brennan
4th - Janice McKinley
5th - Nicola Gurney
\\
**First Timers **
1st - Ferenc Szentesi **
2nd - Adam Proctor **

2018 Results

Results to Follow

Results For The Nabba Midlands Area Show And Pro-am Oscar Awards 2018
\\
**Masters Over 40 (1 Qualified)**
1st - Roger Toon *
2nd - Richard Lloyd
\\
West Area - Steve Martin
\\
**Masters Over 50 (3 Qualified)**
1st - Garth Betteley *
2nd - William Perkins *
3rd - Richard Oxley *
4th - Kim Santino
5th - Dariusz Zuk
6th - Paul Thomas
\\
**Juniors (1 Qualified)**
1st - Anthony Charles Oakley *
2nd
\\
West Area - Dylan Martin *
West Area - Rhys Davies
\\
**Mr Class 4 (2 Qualified)**
1st - Brett Smith *
2nd - Kris Miles *
3rd - Scott Graysmark
\\
**Mr Class 3 (1 Qualified Midland + 1 West)**
1st - John Ford *
2nd - John Irving
3rd
\\
West Area - Paul Latham *
\\
**Mr Class 2 (3 Qualified)**
1st - Rikki Varney *
2nd - Peter Lawson *
3rd - Daniel Willars *
4th - Maz Mahhood
5th - Worjech Frankowski
\\
**Mr Class 1 (1 Qualified)**
1st - Brook Davies *
2nd - Chris Swan
3rd - Paul Betts
\\
**Pro Am Open Oscar Awards**
1st - Paul Latham
2nd - Rikki Varney
3rd - Peter Lawson
4th - Rob Reinaldo
\\
**Miss 'Toned' Figure (3 Qualified)**
1st - Natalie Crockford *
2nd - Natalie Standley *
3rd - Charlotte Smith *
4th - Shay Aminzadeh
5th - Kate Grouse
6th - Lauren Atkins
\\
**Miss 'Athletic' Figure (Non Qualified)**
1st - Mollie Isaaca
2nd - Emily Brand
3rd - Becky Millington
4th - Andrea Beers
\\
**Miss 'Trained' Figure (1 Qualified)**
1st - Olga Gil *
2nd - Kan Ban
\\
**First Timers (2 Qualified)**
1st - David Wilson *

2018 Results

Results to Follow

NABBA NORTH AREA Hartlepool 6th May 2018
\\
**Class Winners**
\\
**Under 21’s**
1st Place - Adrian Kovaks
2nd Place - Elliot Burrell
3rd Place - Brad Douglas
\\
**First Timers**
1st Place - Liam Noble
2nd Place - Leon Flack
3rd Place - Kevin Welsh
\\
**Sport Shorts**
1st Place - James Swainston
2nd place - Reece Cooper
3rd Place - Ryan McGorrigan
\\
**Miss Bikini**
1st Place - Vika De Georgi
2nd Place - Leanne Williams
3rd Place - Nikki Parker Bell
\\
**Novice Toned**
1st Place - Grace Bales
2nd Place - Kristina Labeikiene
3rd Place - Alex Jordan
\\
**Toned Figure**
1st Place - Lauren Thompson
\\
**Masters Ov 50**
1st Place - Carlo Bernascone
2nd Place - Michael Ball
3rd Place - Randall Green
\\
**Masters Ov 40**
1st Place - Lee Boddy
2nd Place - Paul Callander
3rd Place - Gary Adamson
\\
**Novice Mr**
1st Place - Trevor Johnson
\\
**Miss Athletic**
1st Place - Heidi Lee
2nd Place - Leanne Windsor
3rd Place - Michelle Steadman
\\
**Class 4**
1st Place - Craig Henry
2nd Place - Chris o’Neil
3rd Place - Craig Don
\\
**Class 3**
1st Place - Alan Honor
2nd Place - Danny Porter
3rd Place - Alan Baah
\\
**Class 2**
1st Place - Adam Foster
\\
**Class 1**
1st Place - Ian Douglas
2nd Place - Jay Parker
\\
**Overall Winner**
Alan Honor
 

2018 Results

Results to Follow

2018 Results

Results to Follow

 

2018 Results

Results to Follow

Competitions2018 Results

NABBA BRITAIN FINALS 2018

Class Winners 

Under 21’s
1st Place - Samuel Hewitt
2nd Place - Anthony Oakley
3rd Place - Brad Douglas
4th place - Connor McGuire
5th place - Callum Lawton
6th place - Sipan Petrosyan

First Timers
1st Place - Eddie Sykes
2nd Place - Jimmy Tomkinson
3rd Place - Leon Jones
4th place - Raju Miah
5th place - Craig Smith
6th place - David Wilson

Sport Shorts
Junior Winner Patryk Piotr
Open
1st Place - Reece Cooper
2nd place - Thomas Dyas
3rd Place - Byron Highton
4th place - Josh Coppe
5th place - Adam Watt
6th place - Deano Foster
Over 40's
1st place - Wesley Morgan
2nd place - Andy Carfield
3rd place - Steven Hill
4th place - Rick Lean

Miss Bikini
Junior Winner - Rachael O'Keefe
Open
1st Place - Lauren Bamber
2nd Place - Natalie Taylor
3rd Place - Alysha Jacob
4th place - Mair Edmunds
5th place - Leanne Williams
6th place - Natalie De-Mereist
Over 35's
1st place - Patricia Lloyd
2nd place - Rachel Zerk-Paver
3rd place - Paulina Proano
4th place - Rachael Taylor
5th place - Vika De Giorgi
6th place - Michelle Daly

Novice Toned
1st Place - Jodie-Leigh Cartwright
2nd Place - Katie Hodgson
3rd Place - Grace Bales
4th place - Molly Davis
5th place - Kerry Patrick
6th place - Beata Borkowska

Toned Figure
1st Place - Stephanie Clappison
2nd place - Emma Fryer
3rd place - Kelsey Yung
4th place - Mirren Sinton
5th place - Molly Beresford
6th place - Selina Cumming


Miss Trained Figure
1st Place – Jayne Tingle
2nd Place – Sarah Lawson
3rd Place – Louise Grayson
4th place – Delmante Bhachn
5th place – Ilaria Arnieni
6th place – Suzanne Delazzari


Masters Over50
1st Place - Barry Vormawah
2nd Place - Garth Betteley
3rd Place - Phil Naylor
4th place - Paul Mason
5th place - Peter Bore
6th place - Carlo Berndascone

Masters Over 40
1st Place - Steven O'Brien
2nd Place - Paul Thomson
3rd Place - Kyle Vauls
4th place - Andrew Pinnock
5th place - Paul Callender
6th place - Christopher Unit

Novice Mr
1st Place - Luke Heywood
2nd place - Edward Bailey
3rd place - Carlwyn Atyco
4th place - Simon Lowe
5th place - Wande Kimaro
6th place - Kyle Jone

Miss Athletic
1st Place - Emma Jones
2nd Place - Heidi Lee
3rd Place - Charlotte Walker-Hebborn
4th place - LesleyAnne Hall
5th place - Kirsty Stocks
6th place - Emma Quinn

Class 4
1st Place -Stuart Smith
2nd Place - Peter Thorne
3rd Place - Ken Carter
4th place - Chris O'Neil
5th place - Brett Smith
6th place - Paul Olbison

Class 3
1st Place - Rich Gannon
2nd Place - Paul Latham
3rd Place - Mark Taylor
4th place - Marcel Vormawah
5th place - Anthony Savva
6th place - Graham Mansefield


Class 2
1st Place -Mark Joyce
2nd place - Peter Lawson
3rd place - Jonathon MKenna
4th place - Luke Ayling
5th place - Mike Taylor
6th place - Mo Naveed

Class 1
1st Place - Daniel McNab
2nd Place - Jim Georgiou
3rd place - Neil Binnington
4th place - Matthew Reynolds
5th place - Gareth Wilson
6th place - Ian Douglas

Overall Mr Winner
Daniel McNab

 
NABBA England 2018 top 6 results
* indicates invitation to the Universe 2018 (total 36 invites given)
\\
**Miss Bikini (Junior)**
1st Emma Kemp *
\\
**Miss Bikini (Open)**
1st Mitra Pishyareh *
2nd Jenessa Phillips *
3rd Melissa Finch *
4th Holly Climo
5th Julia Blomquist
6th Danielle Dawson
\\
**Miss Bikini (Over 35)**
1st Patricia Lloyd *
2nd Monika Mikolajczyk *
\\
**Mens Sports Shorts Open**
1st Elyas Noor *
2nd Stuart Taylor *
3rd Jermaine Pryce
4th Robert Bakewell
5th Kevin Edwards
6th Peter Gledhill
\\
**Mens Sports Shorts Over 40**
1st Paul Ignacio *
2nd Andy Carfield *
3rd Rick Lean
\\
**Men’s Classic Bodybuilding**
1st Yanik Marguis *
2nd Gavin Morris *
3rd Alexander Clarke *
4th Jeff Raybould
5th Ryan Wade
6th Andy McCrea
\\
**Masters over 40**
1st Craie Carrera *
2nd Stephen Knight *
3rd Zane Ainscough *
4th Dean O’Connor
5th German Motogas
6th Roberto Soares
\\
**Masters over 50**
1st Andy James *
2nd Silvio Matinez *
3rd Neil Chapman *
4th Phil Naylor
5th Nigel Cox
6th Ian Wells
\\
**Juniors**
1st Luke Crowther *
2nd Devon Skinner
3rd Daniel Lacey
\\
**Miss Toned Figure **
1st Natasha Moorey *
2nd Natalia Jaremko *
3rd Phoebe Goodwin *
4th Meisha Micklewright
5th Nicah Villahermosa
6th Wallace McKenzi
\\
**Miss Athletic Figure **
1st Mollie Isaacs *
2nd Amy Newall *
3rd Emma Somers *
4th Claire Gibbs
5th Daisy Weaver
6th Vaiva Sharman
\\
**Miss Trained Figure**
1st Catherine Hosker-Brothers *
2nd Clare Knight *
3RD Tiffany Narbeth
4th Lucy Scroggs
\\
**Mr 4**
1st James Watts *
2nd Tom Cowen *
3rd Mark Meridius
4th Andy Gold
\\
**Mr 3**
1ST Christian Williams *
2nd Jonathan Smith *
3rd Adam Baines
\\
**Mr 2**
1st Jack Brooker *
2ND Juris Skribans *
3rd Scott Sawyers *
4th Rab Reith
5th Gethin Jones
6th Joshua Quarmby
\\
**Mr 1**
1st Dan Clarke *
2nd Wayne Niemiec
3rd Neil Watkins
\\
**OVERALL MR**
JACK BROOKER

2018 Results

Results to Follow

2018 Results

Results to Follow

2018 Results

Results to Follow

Previous Results

Please click on any of the buttons below to view previous years results

2017

2016

2015

2014

2013

Back to Results

If you would like further information about the
Association, our Competitions or Membership please contact:

NABBA Headquarters

PO Box 1186
Brierley Hill
West Midlands
DY5 2GL

tel: (044) 01384 898578
email: val@nabba.co.uk

Find us on Social Media

Give us a call on 01384 898 578